Odkryj nieznane pogranicze Mazowsza i Małopolski

Jedlińsk: między miasteczkiem a wsią

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jedlińsku znajduje się Izba Pamięci im. ks. Jana Kloczkowskiego. Związana jest z placówką powołaną 11 listopada 1996 roku. Wówczas to powstałe dwa lata wcześniej Towarzystwo Miłośników Ziemi Jedlińskiej otworzyło Muzeum Ziemi Jedlińskiej. Początkowo placówka mieściła się w drewnianym budynku dawnej szkoły, a później biblioteki, wybudowanym w 1927 roku. Muzeum obejmowało pięć sal, w których prezentowano pamiątki z XX-lecia międzywojennego, przedmioty codziennego użytku dawnej wsi, sprzęt strażacki i historię miejscowości.

Muzeum przestało funkcjonować w 2013 roku, gdy budynek zburzono, aby postawić na jego miejscu Centrum Zdrowia. Pamiątki, ofiarnie przekazywane przez mieszkańców, trafiły do magazynów. Odkurzyli je w 2019 roku nauczyciele i dyrekcja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jedlińsku. W ramach programu „Moja Mała Ojczyzna” pedagodzy przygotowali dwie sale wystawowe w formie Izby Pamięci Ziemi Jedlińskiej.

Pierwsza z nich poświęcona jest urodzonemu w Jedlińsku księdzu biskupowi Piotrowi Gołębiowskiemu. Zgromadzono w niej liczne zdjęcia dokumentujące życie kapłana oraz pamiątki osobiste, w tym stroje, książki i dokumenty. Druga sala nawiązuje do starego muzeum – główne miejsce zajmuje w niej ekspozycja dawnych sprzętów domowych na tle wystroju wnętrza wiejskiej chałupy. W tej sali zgromadzono m.in. starą porcelanę, zegary, telefony, radia i młynki do kawy – czyli przedmioty domowe codziennego użytku. Jednocześnie umieszczono tam gabloty z elementami militarnymi – maskami przeciwgazowymi, hełmami, czapkami wojskowymi, fragmentami gąsienic do czołgów i łuskami po pociskach artyleryjskich. Można tu znaleźć nawet mundur powstańca śląskiego i… granat! Jedna z gablot wypełniona jest starymi szewskimi kopytami i innymi akcesoriami związanymi z tym rzemiosłem – w końcu w przeszłości Jedlińsk słynął z dużej liczby szewców. Osobne miejsce zajmują dokumenty przekazane przez mieszkańców, a dotyczące ich przodków – są tu przedwojenne świadectwa szkolne, dawne zdjęcia czy wojenne kenkarty.

Skip to content