Jeśli czytaliście “Krzyżakó” Henryka Sienkiewicza, to może pamiętacie postacz Mikołaja Powały z Taczewa. Otóż ten rycerz, bohater spod Grunwaldu, mieszkał w dzisiejszym Taczowie w gminie Zakrzew w powiecie radomskim. I chociaż pozostałości po jego gródku znajdują się dzisiaj na terenie prywatnym, to w Taczowie powstał park historyczny, który może być zalążkiem muzeum.
Nad niewielkim stawem, w otoczeniu zieleni, znajduje się diorama o powierzchni 50 m2 przedstawiająca bitwe pod Grunwaldem. Obok znajduje sie tablica, dzięki której można rozpoznać poszczególne postaci. Obraz jest zasłonięty drewnianymi wrotami, które rozsuwane są mechanicznie przy dźwiękach muzyki.
Po drugiej stronie stawu, przy remizie strażackiej, umieszczono Kuźnię Powały. Między stawem a kuźnią znajduje się rzeźba plenerowa Spotkanie u Powały. Upamiętnia ona wydarzenie, do którego doszło jesienią 1409 roku. Wówczas to zdecydowano o budowie mostu łyżwowego na terenach należących do Dobrogosta czarnego z Odrzywołu. Most ten został zbudowany nad Wisłą i spławiony do Czerwińska, dzięki czemu wojska polskie mogły się przeprawić przez rzekę przed bitwą pod Grunwaldem. Uczestnikami spotkania byli także król Władysław Jagiełło i Mszczuj ze Skrzynna, zdobywca pektorału wielkiego mistrza Ulrika von Jungingena.
Na terenie parku warto także poszukać innych rzeźb – dociekliwi znajda Janka Muzykanta i Pana Twardowskiego.
Czynne: w godzinach pracy Urzędu Gminy, w weekendy – na specjalne zamówienie.
Bilety: wstęp bezpłatny.
Kontakt: tel. 48 610 51 22, kultura(at)zakrzew.pl


